Score Fabric & Leather Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Experience ultimate comfort and weightlessness with the Score power lift recliner with power headrest and lumbar. This sleek leather lift recliner features independently adjustable recline, headrest and lumbar support, and reclines to a Zero Gravity position that puts you in a state of weightlessness. Power lift aids in getting in and out of the chair at the touch of a button. The contoured seat cradles you in, while the Blue Steel Spring™ system provides lasting comfort and support. Add a touch of everyday luxury with Score.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Score |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Power Lift, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric & Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 153 lb |
| Product Weight | 153 lb |
| Material | Fabric & Leather |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 153.000 lb |
| Weight | 153 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 36 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Score |
Complete The Look
Score Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Score Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Score Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Score Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Score Power Reclining Loveseat w/ Console & Power Hdrsts
Score Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Score Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Score Power Recliner with Power Headrest
Score Power Reclining Sofa with Power Headrests
Score Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Score Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Score Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Items We Think You Will Love..
Zecliner Model 2+ Dove Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
Mona Power Lift Chair Recliner
Destin Medium/small
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Oscar Grizzly Leather Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Zecliner Model 2+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Carter Smoke Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Atlas Walnut Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Jenkins Bark Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Score Fabric & Leather Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields