Score Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Relax into weightlessness with the Score Power Recliner with Power Headrest & Lumbar. The zero-gravity feature balances weight evenly, to provide the perfect levity while reclined. While the power headrest and lumbar adjust independently for comfort personalized to you. A USB port, with zero-draw technology, gives you peace of mind while charging devices. Built with our patented DualFlex Spring System Score ensures flexibility and support for years to come. Choose from hundreds of fabric options to match any taste or decor.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Score |
|---|---|
| Features | Zero-Gravity Reclining, Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Power Lumbar, and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 4-5 |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 152 lb |
| Product Weight | 152 lb |
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 36 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Score |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Score Power Reclining Loveseat w/ Console & Power Hdrsts
Score Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Score Power Recliner with Power Headrest
Score Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Score Fabric & Leather Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Score Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Score Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Score Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Score Leather Power Recliner with Power Headrest
Score Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Score Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Score Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Carter Cappuccino Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Oscar Grizzly Leather Power Recliner with Power Headrest
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Wyatt Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Aurora Coconut Milk Leather Power Recliner with Power Headrest
Maxwell Cinder Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!