Carter Smoke Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Power up and enjoy secretive perks with the Carter power recliner. This piece features triple power and our Zero Gravity mechanism, allowing you to customize the recline, headrest and lumbar support on both seats, including reclining to a zero-gravity position for the ultimate comfort experience. This recliner will be a statement in your home with its genuine leather look that is a durable, easy to clean fabric in two color choices. Flared arms, a contoured seat and heavy thread stitching details give it a sleek, yet striking look. And it all comes with pop-out cupholders in the arms for discreet storage.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Massage | Yes |
| Storage | Yes |
| Rocking | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Carter |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Zero-Gravity Reclining, Heat & Air Massage, Rocking, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 886-02 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 23.614 |
| Carton Weight | 179.000 lb |
| Product Weight | 179 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Carton Volume | 23.610 |
| Weight | 179 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 40 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Carter |
Complete The Look
Carter Cappuccino Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Carter Smoke Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Carter Cappuccino Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
Items We Think You Will Love..
Barnett Gray Matters Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Maxwell Cedar Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Oscar Grizzly Leather Power Recliner with Power Headrest
Oscar Molasses Fabric Power Recliner with Power Headrest
Wyatt Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Alexander Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Maxwell Cinder Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Carter Smoke Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
"*" indicates required fields