Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Timeless, traditional details meet today’s modern comfort capabilities with the Elizabeth leather power recliner. Inspired by vintage stationary furniture, this recliner features sloped, petite roll arms, curved side base rails and decorative nailhead trim reminiscent of a bygone era. A high-divide back, extended footrest and powered headrest provide support for complete relaxation. Upholstered in a buttery-soft, durable, dark sea blue leather, the Elizabeth power recliner exudes elegance and luxury.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Elizabeth |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and Nailhead Trim |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 297-41 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 28.110 |
| Carton Weight | 157.000 lb |
| Product Weight | 329 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 329 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 32 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Traditional |
| Collection | Elizabeth |
Complete The Look
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Items We Think You Will Love..
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Alexander Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Oscar Pumpernickel Fabric Power Recliner with Power Headrest
Wyatt Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Oasis Storm Leather Power Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Aurora Ash Leather Power Recliner with Power Headrest
Oscar Molasses Fabric Power Recliner with Power Headrest
Oscar Grizzly Leather Power Recliner with Power Headrest
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Maxwell Cinder Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
"*" indicates required fields