Maxwell Cinder Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Maxwell recliner has all the grand, noble gravitas to make a statement, complete with the cutting-edge comfort you need to relax. This traditional design brings a vintage flair along with triple-power recline for modern relaxation. The Maxwell recliner includes a power control for the headrest, lumbar, and recline as well as USB-A and USB-C ports to charge all your devices. Upholstered in rich leather options and complete with a gleaming nailhead trim, Maxwell brings all the vintage style you want together with the innovative comfort you need.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Maxwell |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Zero-Gravity Reclining, Gliding, Charging Ports Included, and Nailhead Trim |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 727-02 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 19.530 |
| Carton Weight | 160.000 lb |
| Product Weight | 160 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Carton Volume | 21.384 |
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 33 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Maxwell |
Complete The Look
Maxwell Cedar Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Items We Think You Will Love..
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Barnett Gray Matters Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Aurora Coconut Milk Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Wyatt Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Aurora Ash Leather Power Recliner with Power Headrest
Carter Cappuccino Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Maxwell Cinder Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
"*" indicates required fields