Maxwell Cinder Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Maxwell reclining sofa has all the grand, noble gravitas to make a statement, complete with the cutting-edge comfort you need to relax. This traditional design brings a vintage flair along with triple-power recline for modern relaxation. The Maxwell sofa includes a power control for Zero Gravity recline and USB-A and USB-C ports to charge all your devices. Upholstered in rich leather options and complete with a gleaming nailhead trim, Maxwell brings all the vintage style you want together with the innovative comfort you need.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Maxwell |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Zero-Gravity Reclining, Charging Ports Included, and Nailhead Trim |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 727-02 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Reclining Sofas |
| Carton Volume | 47.395 |
| Carton Weight | 320.000 lb |
| Product Weight | 320 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Carton Volume | 49.898 |
| Weight | 320 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 79 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Maxwell |
Complete The Look
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Items We Think You Will Love..
Austin Chestnut Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Brett Sofa With Nails
Aria Fawn Leather Power Reclining Sofa
Henry Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
David Pecan Leather Sofa
Beau Silt Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Henry Beige Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Aria Sedona Leather Power Reclining Sofa
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Oasis Truffle Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
"*" indicates required fields