Carter Cappuccino Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Power up and enjoy secretive perks with the Carter power recliner. This piece features triple power and our Zero Gravity mechanism, allowing you to customize the recline, headrest and lumbar support on both seats, including reclining to a zero-gravity position for the ultimate comfort experience. This recliner will be a statement in your home with its genuine leather look that is a durable, easy to clean fabric in two color choices. Flared arms, a contoured seat and heavy thread stitching details give it a sleek, yet striking look. And it all comes with pop-out cupholders in the arms for discreet storage.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Massage | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Carter |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Power Lift, Zero-Gravity Reclining, Heat & Air Massage, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 886-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 23.614 |
| Carton Weight | 179.000 lb |
| Product Weight | 179 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Type | Lift Recliners |
| Weight | 179 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 40 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Carter |
Complete The Look
Carter Smoke Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Items We Think You Will Love..
Diana Slate Fabric Power Lift Recliner
Destin Large
Shaw Driftwood Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Oscar Grizzly Leather Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
Autumn Lift Chair
Polaris Large
Oscar Pumpernickel Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
Jenkins Bark Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Carter Cappuccino Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
"*" indicates required fields