Brett Chair With Nails
With its three welted seat and back cushions, simple rolled arm, and optional brass nailhead trim, you can’t get a much better transitional style than the Brett collection! Get it in your choice of over 400 fabrics to make it truly yours. Available as a sofa, loveseat, chair, ottoman, and storage ottoman.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 43″ (109.2 cm) 43INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 37″ (94 cm) 37INH |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 2.5” plastic pyramid, screw-in |
| Trim | Brass nails. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, Frame Coil |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Brett Loveseat
Brett Sofa With Nails
Brett Loveseat With Nails
Brett Sofa
Brett Chair
Moxy Fabric Chair
Jupiter Brown Fabric Chair
Henry Caramel Leather Chair
Bradstreet Fabric Chair
Westside Leather Chair
Moxy Fabric Chair
Digby Leather Chair
Thornton Leather Chair and a Half
Kingman Fabric Chair
Bexley Leather Chair
Fern Fabric Chair
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!