Sky Fabric Chair
You’ll experience the comfort of floating on a cloud as you relax on the Sky chair. Featuring recessed legs, a low, deep profile and sophisticated flare arms, the Sky chair offers a modern look that’s like a breath of fresh air. Surround yourself in lofty, luxurious comfort with a removable, reversible seat and back cushion filled with a premium hypoallergenic polyester fill that feels just like down. With hundreds of fabric choices, you can design the Sky chair to perfectly stand out or complement your home.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Sky |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Non-Power, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 24.50 |
| Carton Weight | 110 lb |
| Product Weight | 110 lb |
| Carton Volume | 24.500 |
| Carton Weight | 110.000 lb |
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 41 × 34 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Sky |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sky Fabric Loveseat
Sky Fabric Loveseat
Sky Fabric Square Cocktail Ottoman
Sky Fabric Sofa
Sky Fabric Chair
Sky Fabric Sectional
Sky Fabric Sectional
Sky Fabric Sofa
Sky Fabric Storage Ottoman
Sky Fabric Sofa
Sky Fabric Sectional
Sky Fabric Loveseat
Brett Chair
Vail Leather Chair
Bradstreet Fabric Chair
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Jupiter Brown Fabric Chair
Westside Leather Chair
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Vail Leather Chair and a Half
Cute Fabric Chair
Bexley Leather Chair
Allison Fabric Chair
Dempsey Leather Chair
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!