Sky Fabric Sofa
You’ll experience the comfort of floating on a cloud as you relax or entertain on the Sky sofa. Featuring recessed legs, a low, deep profile and wide, contemporary track arms, the Sky sofa offers a modern look that’s like a breath of fresh air. Surround yourself in lofty, luxurious comfort with removable, reversible seat and back cushions filled with a premium hypoallergenic polyester fill that feels just like down. With hundreds of fabric choices, you can design the Sky sofa to perfectly suit your home.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Sky |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Non-Power, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 47.20 |
| Carton Weight | 191 lb |
| Product Weight | 191 lb |
| Carton Volume | 47.200 |
| Carton Weight | 191.000 lb |
| Weight | 191 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 89 × 34 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Sky |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sky Fabric Sectional
Sky Fabric Loveseat
Sky Fabric Loveseat
Sky Fabric Chair
Sky Fabric Sofa
Sky Fabric Chair
Sky Fabric Sofa
Sky Fabric Sectional
Sky Fabric Chair
Sky Fabric Ottoman
Sky Fabric Loveseat
Sky Fabric Square Cocktail Ottoman
Henry Beige Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Sofa
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Brett Sofa With Nails
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!