Sky Fabric Square Cocktail Ottoman
Experience the comfort of floating on a cloud as you prop up your feet on the Sky square cocktail ottoman. Designed to complement the Sky collection of modular seating, this oversized ottoman can be placed against all Sky seating elements to provide a place to rest tired legs. Used alone, the cocktail ottoman is perfectly sized for a coffee table replacement, propped with an ottoman tray. Featuring a sustainable wood frame, recessed legs and a low, deep profile, this ottoman offers a modern look that’s like a breath of fresh air. Choose from hundreds of fabrics to create a look that’s all your own.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Sky |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | None (Woven Webbing) |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 16.73 |
| Carton Weight | 56 lb |
| Product Weight | 56 lb |
| Carton Volume | 16.730 |
| Carton Weight | 56.000 lb |
| Weight | 56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 39 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Sky |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sky Fabric Storage Ottoman
Sky Fabric Sectional
Sky Fabric Loveseat
Sky Fabric Sofa
Sky Fabric Loveseat
Sky Fabric Chair
Sky Fabric Loveseat
Sky Fabric Ottoman
Sky Fabric Chair
Sky Fabric Sectional
Sky Fabric Chair
Sky Fabric Sofa
Thornton Leather Ottoman
Westside Leather Cocktail Ottoman
Finley Fabric Ottoman
Cascade Fabric Rectangular Cocktail Ottoman
Westside Leather Ottoman
Jupiter Fabric Ottoman
Allison Fabric Ottoman
David Pecan Leather Ottoman
Cute Fabric Ottoman
Henry Caramel Leather Ottoman
Bradstreet Fabric Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!