Henry Caramel Leather Ottoman
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Elevate your home with the Henry ottoman. The perfect companion for the rest of the Henry collection, its bullnose top cushion contains CloudLux™ down alternative, and is upholstered in a rich, durable leather that can stand up to everyday use.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Henry |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 946-72 |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.875 |
| Carton Weight | 27.000 lb |
| Product Weight | 27 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Carton Volume | 8.169 |
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 30 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Henry |
Complete The Look
Henry Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Chair
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Caramel Leather Loveseat
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Items We Think You Will Love..
Jasper Fabric Ottoman
Finley Fabric Ottoman
Bradstreet Fabric Ottoman
Allison Fabric Ottoman
Digby Leather Cocktail Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Noah Fabric Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Dempsey Leather Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Thornton Leather Ottoman
Westside Leather Ottoman
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Henry Caramel Leather Ottoman
"*" indicates required fields