Bexley Leather Ottoman
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This old-world style has all the benefits of new-world construction. Pair the Bexley ottoman with the matching Bexley chair for a complete look.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Bexley |
|---|---|
| Features | Nailhead Trim and Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Antique Gold (E) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Style | Traditional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 8.33 |
| Carton Weight | 32 lb |
| Product Weight | 32 lb |
| Carton Volume | 8.330 |
| Carton Weight | 32.000 lb |
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Traditional |
| Collection | Bexley |
Complete The Look
Bexley Fabric Sofa
Bexley Leather Loveseat
Bexley Fabric Chair
Bexley Fabric Loveseat
Bexley Fabric Loveseat
Bexley Fabric Ottoman
Bexley Fabric Sofa
Bexley Leather Chair
Bexley Leather Ottoman
Bexley Fabric Ottoman
Bexley Leather Sofa
Bexley Fabric Chair
Items We Think You Will Love..
Cute Fabric Ottoman
Allison Fabric Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Finley Fabric Ottoman
Fern Fabric Ottoman
Westside Leather Ottoman
Libby Fabric Ottoman
Westside Leather Cocktail Ottoman
Digby Leather Ottoman
Henry Caramel Leather Ottoman
David Pecan Leather Ottoman
Jupiter Fabric Ottoman
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Bexley Leather Ottoman
"*" indicates required fields