Fern Fabric Ottoman
Kick your feet up or create additional impromptu seating with the Fern ottoman. Designed to complement the Fern suite of stationary seating, this beautifully tailored ottoman features clean architectural lines and round tapered legs for a modern, on-trend look of Fern.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Fern |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | None (Woven Webbing) |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.95 |
| Carton Weight | 41 lb |
| Product Weight | 41 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 6.950 |
| Carton Weight | 41.000 lb |
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Fern |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Fern Fabric Loveseat
Fern Fabric Chair
Fern Fabric Sofa
Jasper Fabric Ottoman
Thornton Leather Ottoman
Bradstreet Fabric Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Finley Fabric Ottoman
Finley Leather Ottoman
Westside Leather Cocktail Ottoman
Henry Caramel Leather Ottoman
Vail Leather Cocktail Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Dempsey Leather Ottoman
Noah Fabric Ottoman
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!