Fern Fabric Loveseat
Clean lines and a cantilevered front make the Fern loveseat a welcome addition to any home. With generous seating space from arm to arm, Fern provides plenty of roomy comfort for two people to lounge and relax together. Round tapered legs positioned directly under the narrow track arms offer a distinctively modern architectural feel to spaces. Loose back cushions with a casual pleat design and the included knife-edge accent pillows complete the on-trend look of Fern.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Fern |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Non-Power, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 28.30 |
| Carton Weight | 119 lb |
| Product Weight | 119 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 28.300 |
| Carton Weight | 119.000 lb |
| Weight | 119 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 59 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Green |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Fern |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Fern Fabric Chair
Fern Fabric Sofa
Fern Fabric Ottoman
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
View Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Easton Ocean Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!