Thomas Fabric Ottoman
Experience timeless appeal with a modern twist with the Thomas ottoman. Inspired by classic mid-century style and vintage Flexsteel designs, this ottoman features round tapered legs and a refined silhouette for a retro look with contemporary allure. Create the perfect style for your home with your choice of upholstery fabric. Pair this ottoman with the coordinating Thomas chair to bring casual sophistication and unmatched comfort to any living space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Thomas |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.29 |
| Carton Weight | 30 lb |
| Product Weight | 30 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 6.290 |
| Carton Weight | 30.000 lb |
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 27 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Thomas |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Thomas Fabric Loveseat
Thomas Fabric Sofa
Thomas Fabric Chair
Jupiter Fabric Ottoman
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
Westside Leather Cocktail Ottoman
Thornton Leather Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Westside Leather Ottoman
Libby Fabric Ottoman
Henry Caramel Leather Ottoman
Finley Leather Ottoman
Jasper Fabric Ottoman
Kingman Fabric Ottoman
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!