Jasper Fabric Ottoman
The Jasper Ottoman is the ideal complement to your seating arrangement, offering both functionality and style. It is elevated by low, block legs and features a welt trim detail for a touch of elegance. This ottoman serves as a comfortable footrest, extra seating, or a convenient surface when paired with a tray, making it a versatile addition to your space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Jasper |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 7.33 |
| Carton Weight | 46 lb |
| Product Weight | 46 lb |
| Carton Volume | 7.330 |
| Carton Weight | 46.000 lb |
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 29 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Jasper |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Jasper Fabric Reversible Chaise Sofa
Jasper Fabric Sofa
Jasper Fabric Chair
Jasper Fabric Loveseat
Thornton Leather Ottoman
Jupiter Fabric Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Vail Leather Cocktail Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Westside Leather Cocktail Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Kingman Fabric Ottoman
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
Digby Leather Ottoman
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!