Jasper Fabric Loveseat
The Jasper loveseat redefines relaxation with its transitional appeal and superior comfort. This transitional piece highlights a linear profile with subtle, welcoming curves that will enhance any decor. It is elevated by low, block legs and features a welt trim detail for a touch of elegance. At the heart of each seat, Flexsteel’s renowned Blue Steel Spring™ system ensures durability and unparalleled comfort, providing lasting support.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Jasper |
|---|---|
| Features | Non-Power and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (20H x 20W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 34.17 |
| Carton Weight | 132 lb |
| Product Weight | 132 lb |
| Carton Volume | 34.170 |
| Carton Weight | 132.000 lb |
| Weight | 132 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 66 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Jasper |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Jasper Fabric Sofa
Jasper Fabric Ottoman
Jasper Fabric Chair
Jasper Fabric Reversible Chaise Sofa
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Brett Loveseat
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Brett Loveseat With Nails
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Easton Ocean Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Vernon Dove Grey Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!