Cascade Fabric Rectangular Cocktail Ottoman
Showcasing a contemporary silhouette of clean lines on a tapered block leg, the Cascade rectangular cocktail ottoman provides a space to kick up your feet or add an extra seat. This fully padded and upholstered ottoman is the perfect accent for living rooms or serves as a bench in bedrooms and entry ways. Customize it with any of our fabrics and complete your home with Cascade.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Cascade |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Extra-Firm, High-Resiliency (HR) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 13.20 |
| Carton Weight | 48 lb |
| Product Weight | 48 lb |
| Carton Volume | 13.200 |
| Carton Weight | 48.000 lb |
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 49 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cascade |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Finley Fabric Ottoman
Vail Leather Cocktail Ottoman
Finley Leather Ottoman
Thornton Leather Ottoman
Dempsey Leather Ottoman
Jupiter Fabric Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Bradstreet Fabric Ottoman
Westside Leather Cocktail Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Digby Leather Ottoman
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!