Finley Leather Ottoman
Simplicity and elegance meet ultimate comfort with the Finley ottoman. This stately frame sits on sleek, square-tapered legs and showcases an attractive welt detail. Pair with any piece in the Finley collection to complete the look.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Finley |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Leather |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.80 |
| Carton Weight | 22 lb |
| Product Weight | 22 lb |
| Carton Volume | 6.800 |
| Carton Weight | 22.000 lb |
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 28 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Finley |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Finley Leather Sofa
Finley Leather Power Inclining Sofa
Finley Leather Power Inclining Sofa
Finley Leather Power Inclining Loveseat
Finley Fabric Sectional
Finley Fabric Power Inclining Sofa
Finley Leather Power Inclining Sofa
Finley Fabric Sofa
Finley Fabric Power Incliner
Finley Leather Power Inclining Loveseat
Finley Fabric Chair
Finley Leather Loveseat
Digby Leather Cocktail Ottoman
Jasper Fabric Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Henry Caramel Leather Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Westside Leather Cocktail Ottoman
Vail Leather Cocktail Ottoman
Fern Fabric Ottoman
Noah Fabric Ottoman
Thornton Leather Cocktail Ottoman
Cute Fabric Ottoman
Allison Fabric Ottoman
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!