Finley Fabric Power Inclining Sofa
Simplicity and elegance meet ultimate comfort with the Finley power inclining sofa. With a distinctive profile featuring sloped, tapered track arms and attractive welt detailing, Finley has the look of a classic stationary sofa but offers the enhanced functionality of power incline for ease of relaxation. A hidden footrest extends for leg support, while our patented Blue Steel Spring™ technology creates a firm but flexible texture for support and comfort. With generous relaxation space, this frame sits on sleek, square-tapered legs and is available in hundreds of fabric options to suit your style.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Finley |
|---|---|
| Features | Power, 3-Cushion, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Carton Volume | 61.50 |
| Carton Weight | 241 lb |
| Product Weight | 241 lb |
| Carton Volume | 61.500 |
| Carton Weight | 241.000 lb |
| Weight | 241 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 87 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Finley |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Finley Leather Loveseat
Finley Leather Power Inclining Loveseat
Finley Fabric Power Inclining Loveseat
Finley Leather Power Inclining Loveseat
Finley Leather Power Inclining Sofa
Finley Leather Chair
Finley Fabric Chair
Finley Leather Power Inclining Sofa
Finley Leather Power Inclining Sofa
Finley Leather Ottoman
Finley Leather Sofa
Finley Fabric Power Incliner
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Brett Sofa With Nails
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
Sawyer Grey Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Aria Fawn Leather Power Reclining Sofa
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!