David Pecan Leather Ottoman
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Experience ultimate comfort and unrivaled value with the David ottoman. Undeniably plush and grand in scale, David features a unique layered front rail, block wood legs and striking stitch details. Pair it with the matching chair or sectional for a completely coordinated look. Upholstered in a buttery-soft, protected top-grain leather, this ottoman is designed for everyday enjoyment and active lifestyles.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | David |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 907-72 |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Style | Traditional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 11.089 |
| Carton Weight | 45.000 lb |
| Product Weight | 45 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 36 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | David |
Complete The Look
David Pecan Leather Loveseat
David Pecan Leather Chair
David Pecan Leather Sofa
Items We Think You Will Love..
Bexley Leather Ottoman
Cute Fabric Ottoman
Finley Fabric Ottoman
Noah Fabric Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Libby Fabric Ottoman
Ace Fabric Ottoman
Jupiter Fabric Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Kingman Fabric Ottoman
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
David Pecan Leather Ottoman
"*" indicates required fields