Moxy Fabric Ottoman
Elevate your tired feet and legs in personalized style and comfort with the Moxy ottoman. Round turned legs come in your choice of three distinct wood finishes—Florentine, Valencia, or Urban Renewal—to suit your unique style. Select from hundreds of different fabric choices, including high-performance and sustainable textiles, to add color and texture to your space. And for those times when you need additional guest seating, this ottoman ensures lasting comfort with our luxury foam cushion.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Moxy |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Traditional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 8.20 |
| Carton Weight | 23 lb |
| Product Weight | 23 lb |
| Carton Volume | 8.200 |
| Carton Weight | 23.000 lb |
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 29 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Moxy |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Moxy Fabric Loveseat
Moxy Fabric Ottoman
Moxy Fabric Chair
Moxy Fabric Loveseat
Moxy Fabric Loveseat
Moxy Fabric Chair
Moxy Fabric Loveseat
Moxy Fabric Ottoman
Moxy Fabric Chair
Moxy Fabric Sectional
Moxy Fabric Ottoman
Thornton Leather Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Henry Caramel Leather Ottoman
Lloyd Fabric Ottoman
Holly Fabric Ottoman
Fern Fabric Ottoman
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
David Pecan Leather Ottoman
Jasper Fabric Ottoman
Thornton Leather Cocktail Ottoman
Sky Fabric Storage Ottoman
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!