Jupiter Fabric Ottoman
Jupiter is a contemporary style with a bit of flair at every turn. The ottoman’s legs feature an exaggerated contour that perfectly complements the curvy inspiration seen on the Jupiter chair.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Jupiter |
|---|---|
| Features | Custom Wood Finish |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.80 |
| Carton Weight | 22 lb |
| Product Weight | 22 lb |
| Carton Volume | 6.800 |
| Carton Weight | 22.000 lb |
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Jupiter |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Jupiter Brown Fabric Chair
Noah Fabric Ottoman
Allison Fabric Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Cute Fabric Ottoman
Kingman Fabric Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Jasper Fabric Ottoman
Westside Leather Ottoman
Henry Caramel Leather Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Westside Leather Cocktail Ottoman
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!