Moxy Fabric Chair
The Moxy chair ensures you never have to settle for anything other than the perfect design, no matter your style. Straight track arms provide a clean look. Square tapered legs come in your choice of three distinct wood finishes—Florentine, Valencia, or Urban Renewal—to complement any décor. The removable T-shaped seat cushion offers a distinctive look and added comfort. Sink into the ideal level of support with your choice of our luxury or plush cushion. Complete the look and showcase your lifestyle with hundreds of different fabric choices, including high-performance and sustainable textiles. Superior frame construction and our patented C-Flex Blue Steel Spring™ ensures your Moxy can be enjoyed for years to come.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Moxy |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 22.10 |
| Carton Weight | 84 lb |
| Product Weight | 84 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 22.100 |
| Carton Weight | 84.000 lb |
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 34 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Moxy |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Moxy Fabric Sectional
Moxy Fabric Loveseat
Moxy Fabric Sectional
Moxy Fabric Chair
Moxy Fabric Chair
Moxy Fabric Loveseat
Moxy Fabric Ottoman
Moxy Fabric Sectional
Moxy Fabric Loveseat
Moxy Fabric Loveseat
Moxy Fabric Chair
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Thornton Leather Chair and a Half
Digby Leather Chair and a Half
Ace Fabric Chair
Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Thornton Leather Chair
Allison Fabric Chair
Cute Fabric Chair
Bexley Leather Chair
Vail Leather Chair and a Half
Bradstreet Fabric Chair
Kingman Fabric Chair
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!