Preston Fabric Chair and a Half
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Smooth edges, oversized rolled arms, and exposed round bun feet give Preston classic appeal as a living-area staple. It features welt cording trims the back and seat cushion with optional nailhead trim for an elegant touch. Backed by lifetime guarantees, the style and comfort of Preston will be enjoyed for years to come.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Preston |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 1 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 35.00 |
| Carton Weight | 95 lb |
| Product Weight | 95 lb |
| Carton Volume | 35.000 |
| Carton Weight | 95.000 lb |
| Weight | 95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 54 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Preston |
Complete The Look
Preston Fabric Cocktail Ottoman
Preston Fabric Twin Sleeper
Preston Fabric Twin Sleeper
Preston Fabric Loveseat
Preston Fabric Loveseat
Preston Fabric Chair and a Half
Preston Fabric Ottoman
Preston Fabric Sectional
Preston Fabric Sofa
Preston Fabric Full Sleeper
Preston Fabric Ottoman
Preston Fabric Chair
Items We Think You Will Love..
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Jupiter Brown Fabric Chair
Thornton Leather Chair and a Half
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Westside Leather Chair
Allison Fabric Chair
Brett Chair With Nails
Finley Leather Chair
Brett Chair
Bradstreet Fabric Chair
Thornton Leather Chair
David Pecan Leather Chair
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Preston Fabric Chair and a Half
"*" indicates required fields