Preston Fabric Ottoman
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Its round bun feet and welt cording make the Preston ottoman a perfect match to several pieces in the Preston group.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Preston |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Traditional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 9.15 |
| Carton Weight | 30 lb |
| Product Weight | 30 lb |
| Carton Volume | 9.150 |
| Carton Weight | 30.000 lb |
Additional information
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 32 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Green |
| Style | Traditional |
| Collection | Preston |
Complete The Look
Preston Fabric Cocktail Ottoman
Preston Fabric Loveseat
Preston Fabric Ottoman
Preston Fabric Sofa
Preston Fabric Sofa
Preston Fabric Sleeper
Preston Fabric Sectional
Preston Fabric Chair and a Half
Preston Fabric Full Sleeper
Preston Fabric Cocktail Ottoman
Preston Fabric Sectional
Preston Fabric Chair and a Half
Items We Think You Will Love..
Vail Leather Cocktail Ottoman
Westside Leather Cocktail Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
David Pecan Leather Ottoman
Jasper Fabric Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Bradstreet Fabric Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Dempsey Leather Ottoman
Digby Leather Cocktail Ottoman
Thornton Leather Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Preston Fabric Ottoman
"*" indicates required fields