Preston Fabric Cocktail Ottoman
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Its round bun feet and welt cording make the Preston cocktail ottoman a perfect match to several pieces in the Preston group.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Preston |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Traditional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 9.36 |
| Carton Weight | 37 lb |
| Product Weight | 37 lb |
| Carton Volume | 9.360 |
| Carton Weight | 37.000 lb |
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 37 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Preston |
Complete The Look
Preston Fabric Ottoman
Preston Fabric Sectional
Preston Fabric Full Sleeper
Preston Fabric Full Sleeper
Preston Fabric Chair
Preston Fabric Chair and a Half
Preston Fabric Loveseat
Preston Fabric Twin Sleeper
Preston Fabric Chair
Preston Fabric Sofa
Preston Fabric Twin Sleeper
Preston Fabric Sleeper
Items We Think You Will Love..
Thornton Leather Cocktail Ottoman
Westside Leather Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Digby Leather Ottoman
Libby Fabric Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Finley Leather Ottoman
Allison Fabric Ottoman
Bradstreet Fabric Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Preston Fabric Cocktail Ottoman
"*" indicates required fields