Preston Fabric Twin Sleeper
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Smooth edges, oversized rolled arms, and exposed round bun feet give Preston classic appeal as a living-area staple. It features welt cording trims the back and seat cushions with nailhead trim for an elegant touch. Open this sofa to reveal our convenient sleeper that ensures you and your guests a sound night’s rest.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Preston |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, Memory Flex Mattress, Splendid Comfort Mattress, Nailhead Trim, 1-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Black Nickel (D) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Sleepers |
| Carton Volume | 35.80 |
| Carton Weight | 171 lb |
| Product Weight | 171 lb |
| Carton Volume | 35.800 |
| Carton Weight | 171.000 lb |
| Weight | 171 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 58 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Preston |
Complete The Look
Preston Fabric Sectional
Preston Fabric Chair
Preston Fabric Sleeper
Preston Fabric Chair and a Half
Preston Fabric Chair and a Half
Preston Fabric Sectional
Preston Fabric Cocktail Ottoman
Preston Fabric Ottoman
Preston Fabric Full Sleeper
Preston Fabric Loveseat
Preston Fabric Loveseat
Preston Fabric Ottoman
Items We Think You Will Love..
Charlie Queen Sleeper
Seabury Full Sleeper
Lakewood Fabric Full Sleeper
Main Street Fabric Twin Sleeper
Holly Fabric Full Sleeper
Thornton Leather Twin Sleeper
Tripp Full Sleeper
300-07 Smyrna Twin Sleeper
Main Street Fabric Sleeper
Thornton Fabric Twin Sleeper
Thornton Fabric Sleeper
Seabury Queen Sleeper
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Preston Fabric Twin Sleeper
"*" indicates required fields