Main Street Fabric Twin Sleeper
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Main Street displays chic rolled arms that are puckered and sheered to give off a soft, full look. Tight back cushions and soft seat cushions provide lasting comfort for your living space. Open this sofa to reveal our convenient sleeper that ensures you and your guests a sound night’s rest.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Main Street |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, Memory Flex Mattress, Splendid Comfort Mattress, 1-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (20H x 20W) |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sleepers |
| Carton Volume | 41.98 |
| Carton Weight | 143 lb |
| Product Weight | 143 lb |
| Carton Volume | 41.980 |
| Carton Weight | 143.000 lb |
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 60 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Main Street |
Complete The Look
Main Street Fabric Ottoman
Main Street Fabric Loveseat
Main Street Fabric Sofa
Main Street Fabric Sleeper
Main Street Fabric Full Sleeper
Main Street Fabric Chair
Items We Think You Will Love..
Lakewood Fabric Sleeper
3t00-07 Tripp Twin Sleeper
Preston Fabric Twin Sleeper
Holly Fabric Full Sleeper
Preston Fabric Sleeper
Holly Fabric Sleeper
Charlie Queen Sleeper
Preston Fabric Full Sleeper
Seabury Full Sleeper
Seabury Queen Sleeper
Serendipity Fabric Twin Sleeper
Lakewood Fabric Full Sleeper
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Main Street Fabric Twin Sleeper
"*" indicates required fields