Main Street Fabric Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Main Street displays chic rolled arms that are puckered and sheered to give off a soft, full look. A tight back cushion and soft seat cushion provide lasting comfort for your living space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Main Street |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 30.78 |
| Carton Weight | 98 lb |
| Product Weight | 98 lb |
| Carton Volume | 30.780 |
| Carton Weight | 98.000 lb |
| Weight | 98 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 44 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Main Street |
Complete The Look
Main Street Fabric Twin Sleeper
Main Street Fabric Sofa
Main Street Fabric Full Sleeper
Main Street Fabric Sleeper
Main Street Fabric Ottoman
Main Street Fabric Loveseat
Items We Think You Will Love..
David Pecan Leather Chair
Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Thornton Leather Chair and a Half
Westside Leather Chair
Bradstreet Fabric Chair
Moxy Fabric Chair
Digby Leather Chair and a Half
Libby Fabric Chair
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Vail Leather Chair and a Half
Allison Fabric Chair
Finley Leather Chair
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Main Street Fabric Chair
"*" indicates required fields