Main Street Fabric Ottoman
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
With its welt cording and block legs, the Main Street ottoman perfectly complements the Main Street chair.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Main Street |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.75 |
| Carton Weight | 37 lb |
| Product Weight | 37 lb |
| Carton Volume | 6.750 |
| Carton Weight | 37.000 lb |
Additional information
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 28 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Main Street |
Complete The Look
Main Street Fabric Twin Sleeper
Main Street Fabric Loveseat
Main Street Fabric Full Sleeper
Main Street Fabric Sleeper
Main Street Fabric Chair
Main Street Fabric Sofa
Items We Think You Will Love..
Bexley Leather Ottoman
Fern Fabric Ottoman
Digby Leather Cocktail Ottoman
David Pecan Leather Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Finley Leather Ottoman
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
Dempsey Leather Ottoman
Westside Leather Cocktail Ottoman
Ace Fabric Ottoman
Kingman Fabric Ottoman
Cute Fabric Ottoman
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Main Street Fabric Ottoman
"*" indicates required fields