Preston Fabric Sleeper
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Smooth edges, oversized rolled arms, and exposed round bun feet give Preston classic appeal as a living-area staple. It features welt cording trims the back and seat cushions with optional nailhead trim for an elegant touch. Open this sofa to reveal our convenient sleeper that ensures a comfortable and space saving place to rest.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Preston |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, Memory Flex Mattress, Splendid Comfort Mattress, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Sleepers |
| Carton Volume | 47.03 |
| Carton Weight | 213 lb |
| Product Weight | 213 lb |
| Carton Volume | 47.030 |
| Carton Weight | 213.000 lb |
| Weight | 213 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Preston |
Complete The Look
Preston Fabric Cocktail Ottoman
Preston Fabric Chair
Preston Fabric Loveseat
Preston Fabric Twin Sleeper
Preston Fabric Chair and a Half
Preston Fabric Sofa
Preston Fabric Ottoman
Preston Fabric Chair and a Half
Preston Fabric Sleeper
Preston Fabric Twin Sleeper
Preston Fabric Ottoman
Preston Fabric Loveseat
Items We Think You Will Love..
Holly Fabric Full Sleeper
3t00-07 Tripp Twin Sleeper
Thornton Fabric Sleeper
Charlie Queen Sleeper
300-07 Smyrna Twin Sleeper
Thornton Leather Queen Sleeper
Monroe Queen Sleeper
Thornton Leather Twin Sleeper
Seabury Full Sleeper
Serendipity Fabric Full Sleeper
Main Street Fabric Twin Sleeper
Seabury Queen Sleeper
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Preston Fabric Sleeper
"*" indicates required fields