Norris Queen Sleeper
Inviting and uncommonly versatile, Norris has a laid back attitude. This collection flaunts its transitional look with its track arm, wooden block leg, and plush seat. This silhouette is available as a sofa, loveseat, chair, and queen sleeper, and floating ottoman chaise. Available in over 400 fabrics… the options are endless!
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 80″ (203.2 cm) 80INH |
|---|---|
| Depth | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Height | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Seat Width | 68″ (172.7 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Sleeper |
| Finish | Medium Brown |
| Collection | SoHo Living |
| Sleeper Size | Queen |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 1.5” plastic, screw-in |
| Pillows | 2 x 20” fiber fill |
| Mattress | Queen size, innerspring. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, feather blend pillows, Visco or air mattress |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
4m00-sect Miller Sectional
6200-sect Collegedale Sectional
Kylie Chair
Izzie Sofa
Collegedale Loveseat
Birdie Accent Chair
Izzie Chair
Norris Loveseat
6200-25 Collegedale Floating Ottoman Chaise
3k00-sect Kylie Sectional
Norris Sofa
Collegedale Sofa
Main Street Fabric Sleeper
Preston Fabric Twin Sleeper
Thornton Fabric Sleeper
Preston Fabric Sleeper
Thornton Fabric Full Sleeper
Lakewood Fabric Sleeper
Monroe Queen Sleeper
Serendipity Fabric Full Sleeper
Thornton Leather Queen Sleeper
Preston Fabric Twin Sleeper
Preston Fabric Full Sleeper
Thornton Leather Twin Sleeper
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!