Bexley Fabric Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This old-world style has all the benefits of new-world construction. Bexley’s traditional frame features an elegantly curved back, padded rolled arms, and bun feet. Bexley’s plush cushions and extraordinary construction ensure a lifetime of comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Bexley |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Custom Wood Finish |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 1 square feather with welt (20H x 20W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 31.10 |
| Carton Weight | 95 lb |
| Product Weight | 95 lb |
| Carton Volume | 31.100 |
| Carton Weight | 95.000 lb |
| Weight | 95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 49 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bexley |
Complete The Look
Bexley Leather Loveseat
Bexley Fabric Ottoman
Bexley Fabric Ottoman
Bexley Fabric Sofa
Bexley Leather Chair
Bexley Leather Chair
Bexley Fabric Loveseat
Bexley Fabric Sofa
Bexley Leather Ottoman
Bexley Leather Sofa
Bexley Leather Ottoman
Bexley Leather Sofa
Items We Think You Will Love..
Fern Fabric Chair
Moxy Fabric Chair
Henry Caramel Leather Chair
Moxy Fabric Chair
Jupiter Brown Fabric Chair
Ace Fabric Chair
Digby Leather Chair and a Half
Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Vail Leather Chair and a Half
Thornton Leather Chair and a Half
Cute Fabric Chair
Brett Chair
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Bexley Fabric Chair
"*" indicates required fields