Shaw Driftwood Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Relax in style with the Shaw power lift recliner with power headrest. Showcasing pad-over arms, a plush and divided back cushion, and a padded headrest, this lift recliner provides tremendous comfort for when you’re watching TV or reading a book. The easy to use hand wand control allows you to adjust the recline, headrest support, and lift assistance at the touch of a button. The high-quality, driftwood gray fabric is easy to clean and durable for every day use. And with Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ at the heart of it’s seat, offering unmatched durability and comfort, you can kick back and relax with Shaw.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Shaw |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), and Power Lift |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 039-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 35.709 |
| Carton Weight | 178.000 lb |
| Product Weight | 178 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Type | Lift Recliners |
| Carton Volume | 20.991 |
| Weight | 178 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 35 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Shaw |
Complete The Look
Shaw Russet Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Items We Think You Will Love..
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Polaris Large
Destin Medium/small
Score Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Zecliner Model 2+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Vega Medium/wide
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
Oscar Molasses Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Zecliner Model 2+ Dove Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
Score Fabric & Leather Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Shaw Driftwood Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields