Oscar Molasses Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The generous padding and heavy-thread stitching detail of the Oscar power lift recliner with power headrest instantly grabs your attention and welcomes you to take a seat. Nailhead trim traces the edges of the arm fronts to highlight the welcoming silhouette, while an extended footrest provides additional leg rest space for taller users. Customize your sit with power recline and headrest that can be adjusted at the touch of a button. Power lift provides easy and safe assistance when getting in and out of the chair. Outfitted in a dark, molasses brown fabric, this recliner brings a leather look to your room with the softness and comfort of fabric.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Oscar |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Power Lumbar, and Heavy-Duty Mechanism |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 629-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Lift Recliners |
| Carton Volume | 22.765 |
| Carton Weight | 169.000 lb |
| Product Weight | 154.000 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 38 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Oscar |
Complete The Look
Oscar Grizzly Leather Power Recliner with Power Headrest
Oscar Molasses Fabric Power Recliner with Power Headrest
Oscar Grizzly Leather Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Oscar Pumpernickel Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Oscar Pumpernickel Fabric Power Recliner with Power Headrest
Items We Think You Will Love..
Vega Medium/wide
Polaris Large
Nipigon Power Lift Chair
Shaw Russet Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Mona Power Lift Chair Recliner
Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
Carter Smoke Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Zecliner Model 2+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
Jenkins Bark Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Oscar Molasses Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
"*" indicates required fields