Diana Slate Fabric Power Lift Recliner
Classic style and elevated comfort meet with Diana, a necessary staple for any home. Elegant simplicity in a compact design, the Diana power lift recliner is the perfect fit for any space. With sleek, padded track arms in a traditional style and a waterfall chaise, this recliner surrounds and cradles you for ultimate relaxation. The easy-to-use hand wand control allows you to recline back or lift the recliner at the touch of a button, while the ample storage pockets on each side keep everything you need within reach.
Product Details
| Collection | Diana |
|---|---|
| Features | Power, Power Lift, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 886-40 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Lift Recliners |
| Carton Volume | 18.747 |
| Carton Weight | 139.000 lb |
| Product Weight | 139 lb |
| Weight | 139 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 32 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Diana |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Oscar Molasses Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Destin Large
Shaw Driftwood Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
Zecliner Model 2+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Atlas Walnut Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Aurora Medium/large
Mona Power Lift Chair Recliner
Autumn Lift Chair
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!