Jenkins Driftwood Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Relax in style with the clean lines of the Jenkins power lift recliner with power headrest. Showcasing pad-over arms, a plush back cushion and headrest, and an extended footrest this lift recliner provides tremendous comfort for when you’re relaxing. The easy to use hand wand control allows you to adjust the recline, headrest support, and lift assistance at the touch of a button. The high-quality, driftwood gray fabric is easy to clean and durable for every day use. And with Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ at the heart of it’s seat, offering unmatched durability and comfort, you can kick back and relax with Jenkins.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Jenkins |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), and Power Lift |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 039-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Lift Recliners |
| Carton Volume | 20.794 |
| Carton Weight | 168.000 lb |
| Product Weight | 168 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 168 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 34 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Jenkins |
Complete The Look
Jenkins Bark Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Items We Think You Will Love..
Charlotte Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Autumn Lift Chair
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
Zecliner Model 2+ Dove Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Oscar Grizzly Leather Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Carter Smoke Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Atlas Walnut Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Score Fabric & Leather Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
Atlas Ocean Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Oscar Pumpernickel Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Jenkins Driftwood Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
"*" indicates required fields