Thornton Leather Full Sleeper
Showcase your home with the timeless charm of the Thornton sleeper. Smoothly rolled edges and arms, tapered block legs, and a welt-corded trim make it the quintessential living area piece that doubles as a bed. Offered in your choice of leather or Kashmira, this sleeper provides the style and comfort that has made it one of our long-time best sellers.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Thornton |
|---|---|
| Features | 2-Cushion, Removable Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, Memory Flex Mattress, and Splendid Comfort Mattress |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Sleepers |
| Carton Volume | 50.56 |
| Carton Weight | 182 lb |
| Product Weight | 182 lb |
| Carton Volume | 50.560 |
| Carton Weight | 182.000 lb |
| Weight | 182 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 78 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Thornton Leather Chair and a Half
Thornton Fabric High-Leg Recliner
Thornton Leather Two-Cushion Sofa
Thornton Fabric Loveseat
Thornton Fabric Ottoman
Thornton Fabric Sectional
Thornton Leather Queen Sleeper
Thornton Leather Twin Sleeper
Thornton Fabric Two-Cushion Sofa
Thornton Leather Ottoman
Thornton Fabric Full Sleeper
Thornton Fabric Cocktail Ottoman
3t00-07 Tripp Twin Sleeper
Lakewood Fabric Sleeper
Holly Fabric Twin Sleeper
Serendipity Fabric Twin Sleeper
Serendipity Fabric Sleeper
Seabury Full Sleeper
300-07 Smyrna Twin Sleeper
Charlie Queen Sleeper
Tripp Full Sleeper
Preston Fabric Full Sleeper
Preston Fabric Twin Sleeper
Serendipity Fabric Full Sleeper
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!