Thornton Leather Sofa
Showcase your home with the timeless charm of the Thornton sofa. Smoothly rolled edges and arms, tapered block legs, and a welt-corded trim make it the quintessential living area piece. Offered in your choice of leather or Kashmira, this sofa provides the style and comfort that has made it one of our long-time best sellers.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Thornton |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Removable Seat Cushion(s), and Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 55.30 |
| Carton Weight | 143 lb |
| Product Weight | 143 lb |
| Carton Volume | 55.300 |
| Carton Weight | 143.000 lb |
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Thornton Leather Sectional
Thornton Leather Chair
Thornton Fabric Chair and a Half
Thornton Leather Queen Sleeper
Thornton Leather Twin Sleeper
Thornton Leather Two-Cushion Sofa
Thornton Fabric Cocktail Ottoman
Thornton Fabric Two-Cushion Sofa
Thornton Fabric Sectional
Thornton Fabric Full Sleeper
Thornton Leather Ottoman
Thornton Fabric Chair
Sawyer Grey Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Oasis Truffle Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Aria Fawn Leather Power Reclining Sofa
Sawyer Marine Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!