Chatelet Fretwork Nightstand
Elegant nightstand with intricate fretwork over antique mirror and burnished bronze pulls, featuring three wallpaper-lined drawers and a built-in electrical outlet. Crafted with pecan veneer in a light wood finish.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Create a bedroom retreat of unsurpassed romance with the Chatelet Fretwork Nightstand with its exquisite Caramel Froth and Parish Vintage finishes with intricate fretwork over antique mirror and generously scaled, burnished bronze drawer pulls inspired by antiques. All three drawers are wallpaper lined. Convenient electrical outlet included.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersAll drawers are wallpapered-linedPower supplyFinish: A combination of Caramel Froth and Paris Vintage. Pecky pecan veneers are warmed by a soft amber color and a touch of aged white paint to highlight distinctive grains and moldings in the Ca | Yes |
|---|---|
| Finish | A combination of Caramel Froth and Paris Vintage. Pecky pecan veneers are warmed by a soft amber color and a touch of aged white paint to highlight distinctive grains and moldings in the Cara |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 27.75W x 12.25D x 5.5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 27.75W x 14.25D x 5.75H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Bulb Type | Incandescent Bulb |
| Carton Height | 36.50 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 165.20 |
| Carton Width | 41.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Burnished Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 33.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan Veneer, Resin, Anqitue Mirror, Wallpaper and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Voltage | 120 volts |
| Wattage | 7.5 watts |
| Width | 37.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, wormholes, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 137.7 |
| Image Role Data | {“5351_90016silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5351_90016top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 137.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 37 × 33 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
Complete The Look
Bedroom Chatelet Queen Panel Footboard
Chatelet Buffet
Chatelet Nightstand
Bedroom Chatelet Queen Upholstered Panel Headboard
Bedroom Chatelet California King Panel Rails
Chatelet Floor Mirror withJewelry Armoire Storage
Chatelet Dresser
Chatelet King Wood Panel Bed
Chatelet Rectangle Leg Dining Table with Two 18” Leaves
Chatelet Scroll Accent Table
Chatelet Nightstand
Chatelet Fretback Arm Chair
Items We Think You Will Love..
Affinity Leg Nightstand
Abbey Park 2 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Sanctuary Two-Door Mirrored Nightstand – Visage
Normandy Open Nightstand
Archivist Three-Drawer Nightstand
Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
Bellevue Open Nightstand
Curata One-Drawer Nightstand
Bellevue Nightstand
Ludwig Brown Nightstand
Leesburg Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Chatelet Fretwork Nightstand
"*" indicates required fields