Chatelet Writing Desk
Compact writing desk with a leather writing surface and a drop-front center drawer for keyboard use. Crafted with pecan, walnut and maple veneers in a warm, distressed Caramel Froth finish.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The perfect size to tuck behind your sofa, in the kitchen or extra bedroom, the Chatelet Writing Desk may be a space saver, but spares nothing on function and style. Infuse your room with rustic elegance with this graceful silhouette, finished in a soft amber color with a touch of aged white paint. Features include a leather writing surface and a center drawer with drop-front for keyboard use.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Center bonded leather writing surfaceOne drawer with drop-front for keyboard useKeyboard drawer: 33 1/2W x 16 – 18 1/2D x 2HKnee space: 24 1/2HFinish: Pecky pecan veneers are warmed by a soft amber color and a touch of aged white paint to highlight distin | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 14.00 |
| Carton Length | 27.00 |
| Carton Weight | 110.20 |
| Carton Width | 52.00 |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.50 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 33.5W x 16D x 2H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Knee Space | 24 1/2H |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan, Walnut and Maple Veneers with High Quality Bonded Leather and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 160 lbs |
| Width | 48.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, sloping lines, rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 89.1 |
| Image Role Data | {“5300_10482room”:[“Room Image 1″],”5300_10482drawerside”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5300_10482visitorsside”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”5300_10482top”:[“Top Silo Im |
| Weight | 89.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 48 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
Complete The Look
Casual Dining Chatelet Round Dining Table Base
Chatelet Queen Upholstered Panel Bed
Casual Dining Chatelet Round Dining Table Top w/1-20in Leaf
Chatelet Entertainment Console
Chatelet Fretwork Nightstand
Chatelet Round Dining Table with One 20” Leaf
Casual Dining Chatelet Rectangle Trestle Dining Table Base
Chatelet Fretwork Nightstand
Bedroom Chatelet King Panel Footboard
Chatelet Bunching Curio
Chatelet Refectory Rectangle Trestle Dining Table with Two 22” Leaves
Chatelet Splatback Arm Chair
Items We Think You Will Love..
Brookhaven Desk Chair
5869-10 Home Office Manuscript 60in Writing Desk
Telluride Computer Credenza
Telluride 66” Writing Desk
Brookhaven Leg Desk
Leesburg Executive Desk
Home Office Susan G. Komen Perseverance Writing Desk
Rustic Glam Trestle Desk
Rhapsody Writing Desk
Telluride 76” Executive Desk withWood Panels
Brookhaven Executive L Right Return
Blossoming Hope Writing Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Chatelet Writing Desk
"*" indicates required fields