Leesburg Executive Desk
Executive desk in swirl mahogany and ebony veneers with classic column details and light distressing. Includes a drop-front keyboard drawer, 3 utility drawers, two box drawers with dividers and removable pencil tray/mouse pad, two locking letter/legal fil
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Create an inspiring workspace with the stunning Leesburg Executive Desk with a fashionable flair and classic design details like column motifs and decorative Swirl Mahogany and Ebony Veneers. The light distressing takes traditional style to a more casual and inviting place. The center drawer has a drop-front for keyboard use, and there are 3 utility drawers, two box drawers with dividers and removable pencil tray and mouse pad, along with two locking file drawers with Pendaflex letter/legal filing system. One door with one adjustable shelf and one pullout printer tray behind.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Center drawer with drop-front for keyboard useTwo box drawers with dividers and removable pencil tray and mouse padTwo locking utility drawers with dividersTwo locking file drawers with Pendaflex letter/legal file systemKeyboard space: 26W x 16 – 19 3/8D | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 14.5W x 20D x 3.25H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 14.5W x 20D x 4.5H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 14.5W x 27D x 9.5H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 34.75 |
| Carton Length | 39.50 |
| Carton Weight | 361.56 |
| Carton Width | 75.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 36.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.75 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 26W x 16D x 3.25H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Knee Space | 26W x 29D x 24H |
| Levelers | Yes |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Swirl Mahogany and Ebony Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 4 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 313.06 |
| Image Role Data | {“5381_10562_464_467room”:[“Room Image 1″],”5381_10562silodrawerside”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5381_10562silovisitorside”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”5381_10562top |
| Weight | 313.06 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 72 × 30.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
Complete The Look
Leesburg Buffet
Leesburg Leg Table with Two 18” Leaves
Leesburg Entertainment Console
Leesburg Upholstered Side Chair
Leesburg California King Poster Bed
Leesburg King Upholstered Bed with Wood Rails
Leesburg Chairside Chest
Leesburg Bedroom Poster Footboard 6/0-6/6
Leesburg Bedroom Upholstered Rails 5/0-6/6
Leesburg Martini Table
Leesburg Bedroom Poster Headboard 5/0
Leesburg Queen Upholstered Bed
Items We Think You Will Love..
Archivist Executive Desk
South Park 60” Writing Desk
Corsica Junior Executive Desk
Telluride 76” Executive Desk withWood Panels
Home Office Susan G. Komen Perseverance Writing Desk
Brookhaven Executive L Right Return
5869-10 Home Office Manuscript 60in Writing Desk
Brookhaven Desk Chair
Corsica Executive Desk
Brookhaven Executive Desk
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
42” Leg Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Leesburg Executive Desk
"*" indicates required fields