Brookhaven Leg Desk
60 in. x 30 in. leg desk in distressed cherry veneers with fluted legs and a curved stretcher. Center drop-front keyboard drawer, two utility drawers and a power supply support home office work.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Vintage and versatile, the 60W-by-30D Brookhaven Leg Desk is perfect to tuck behind a sofa, in a kitchen, extra room or office as a work-at-home solution. With timeless Americana style details like a distressed medium clear cherry finish over Hardwood Solids and Cherry Veneers, fluted legs and a curved stretcher, the Brookhaven Leg Desk says you’ve arrived. The center drawer has a drop-front for use with a keyboard, 2 utility drawers and a power supply.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Two utility drawersCenter drawer with drop-front for use with a keyboardPower supplyKeyboard opening: 23 3/8W x 16 1/2D x 2 5/8HKnee space: 47 3/8W x 25 1/2D x 24 1/2HFinish: Distressed medium clear cherry finishDistressed Finished: Scratch antiquing, wor | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 10.00 |
| Carton Length | 37.38 |
| Carton Weight | 115.19 |
| Carton Width | 63.25 |
| Charging USB Ports? | No |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 23.375W x 16.5D x 2.625H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Knee Space | 47 3/8W x 25 1/2D x 24 1/2H |
| Left and Right Drawer Dimensions | 10.125W x 17.375D x 2.625H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Material Description | Cherry Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Laptop Surge Protector |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| USB Port Count | 2 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 98.66 |
| Image Role Data | {“281_10_458_inset1”:[“Detail Image 1″],”281_10_458”:[“Room Image 1″],”281_10_458_inset2”:[“Room Image 2″],”281_10_458_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”]} |
| Weight | 98.66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
Complete The Look
Brookhaven Lateral File
Home Office Brookhaven Right Pedestal Return
Home Office Brookhaven Left Pedestal Desk
Brookhaven Open Bookcase
Brookhaven Executive Desk
Brookhaven Tall Bookcase
Brookhaven End Table
Brookhaven Console Table
Brookhaven Executive L Right Return
Brookhaven Round Cocktail Table
Brookhaven Desk Chair
Brookhaven Lateral File
Items We Think You Will Love..
Tynecastle Executive Desk
South Park 60” Writing Desk
Telluride Computer Credenza
Writing Desk
Home Office Susan G. Komen Perseverance Writing Desk
Trellis Lane Accent Writing Desk- Black
Rustic Glam Trestle Desk
5869-10 Home Office Manuscript 60in Writing Desk
Trellis Lane Accent Writing Desk- Grey
Telluride 76” Executive Desk withWood Panels
Corsica Writing Desk
Rustic Glam Leg Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Brookhaven Leg Desk
"*" indicates required fields