Brookhaven Round Cocktail Table
Round coffee table in distressed cherry with a glass top featuring a starburst brass inlay. Fluted legs and a lower shelf add storage and traditional style.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The warm casual cherry finish of the Brookhaven Round Cocktail Table is complemented by a stunning starburst-shaped brass inlay on the glass top. Timeless design details like fluted and softly-shaped legs complete the stylish flair. One lower shelf.
Product Details
| Carton Height | 7.25 |
|---|---|
| Carton Length | 45.75 |
| Carton Weight | 90.83 |
| Carton Width | 45.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 42.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.75 |
| Important Use Information | Please note that the metal fretwork on the glass top should be facing upwards. |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers and Glass |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Traditional/Formal |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 42.25 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 74.3 |
| Image Role Data | {“281_80_111___SS224_03_413”:[“Room Image 1″],”281_80_111”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”281_80_111toprevised”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 74.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.25 × 42.25 × 18.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
Complete The Look
Home Office Brookhaven Right Pedestal Return
Brookhaven Executive Desk
Brookhaven Leg Desk
Brookhaven Lateral File
Brookhaven Lateral File
Brookhaven Open Bookcase
Brookhaven Tall Bookcase
Brookhaven End Table
Brookhaven Round Lamp Table
Brookhaven Executive L Right Return
Home Office Brookhaven Left Pedestal Desk
Brookhaven Console Table
Items We Think You Will Love..
Waterfall Black Rectangular Coffee Table with Casters
Living Room Americana Rectangle Cocktail Table
Carpenter Brown Square Coffee Table
Millwork Brown Round Coffee Table
Waterfall Black Round Coffee Table
Eclipse Brown Round Coffee table
Amani Rope and Glass Cocktail Table
Ludwig Brown Rectangular Coffee Table
Sylvie Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Normandy Square Coffee Table
Melody White Round Coffee Table with Casters
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Brookhaven Round Cocktail Table
"*" indicates required fields