Brookhaven Lateral File
Two-drawer lateral file in warm cherry with metal ball-bearing slides for smooth operation. Locking drawers with Pendaflex letter/legal filing, levelers and an anti-tilt mechanism enhance safety and organization.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Stately, striking and stylish, the Brookhaven Lateral File is a class act that is packed with function. Timeless design details like a warm casual cherry finish and bronze-finished medallion-shaped ring-and-pull hardware combine with the storage features of two locking file drawers with a Pendaflex letter/legal file system on metal ball bearing slides, levelers and an anti-tilt mechanism.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 34.75 |
| Carton Length | 25.38 |
| Carton Weight | 141.10 |
| Carton Width | 37.38 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 26W x 15.75D x 9H |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 31.00 |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 34.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 119.6 |
| Image Role Data | {“281_10_566room”:[“Room Image 1″],”281_10_566silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”281_10_566top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 119.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 34 × 31 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
Complete The Look
Home Office Brookhaven Right Pedestal Return
Brookhaven End Table
Brookhaven Executive L Right Return
Brookhaven Open Bookcase
Home Office Brookhaven Left Pedestal Desk
Brookhaven Executive Desk
Brookhaven Round Lamp Table
Brookhaven Lateral File
Brookhaven Console Table
Brookhaven Desk Chair
Brookhaven Tall Bookcase
Brookhaven Leg Desk
Items We Think You Will Love..
Sutter Lateral File
Magnolia Manor Credenza
Documents Lateral File
Corsica Lateral File
Elon Two-Door Cabinet
Magnolia Manor Jr Executive Credenza Top
Tynecastle Lateral File
Elon Desk Pedestal
Archivist Lateral File
Magnolia Manor Jr Executive Media Lateral File
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Brookhaven Lateral File
"*" indicates required fields