Elon Lateral File
Lateral file in flat-cut walnut veneers with dark bronze pulls, featuring a utility drawer and a locking file drawer. Supports letter/legal files with a pendaflex system and can bunch with other Elon pieces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a craftsman flair and quality, the Elon Lateral File is crafted of Flat Cut Walnut Veneers with a satin medium wood finish and dark bronze metal bar pulls. The top drawer is a utility drawer, while the bottom drawer is a locking file drawer with pendaflex letter/legal filing system. Can be bunched with other 1650 Elon office items for a modular configuration or used alone.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Drawer Dimensions | 27.625W x 16D x 5.5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 28.5W x 17D x 11.875H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 100 lbs |
| Carton Height | 30.75 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 165.35 |
| Carton Width | 35.38 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Dark Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 27.25 |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Flat Cut Walnut Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Locking Drawers | 1 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 145.28 |
| Image Role Data | {“1650_10104_164_246_245_418_466_30220_room”:[“Room Image 1″],”1650_10104_164_246_245_418_466_30220_room2”:[“Room Image 2″],”1650_10_modular_room”:[“Room Image 3″],”1650_10466_MWD_silo”:[“Sil |
| Weight | 145.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 32 × 27.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Elon |
Complete The Look
Elon 64in Desk Top
Elon Desk Pedestal
Elon Two-Door Cabinet
Elon Home Office Office Wall System
Elon Bunching Short Bookcase
Elon Desk Base
Elon 74in Desk Top
Items We Think You Will Love..
Magnolia Manor Corner Filler
Magnolia Manor Credenza Hutch
Telluride Lateral File
Brookhaven Lateral File
Sonnet Credenza
Brookhaven Lateral File
Hera Credenza
Sutter Lateral File
Leesburg Lateral File
Bristowe Lateral File
Documents Lateral File
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Elon Lateral File
"*" indicates required fields