Sutter Lateral File
Lateral file cabinet with two locking file drawers on full-extension slides for easy access and security. Cathedral Oak veneers in a Claro finish with champagne-colored pulls.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Traditional with a twist, the Sutter Lateral File is crafted of Cathedral Oak Veneers with a classic silhouette and designer details such as carved column motifs on the side of the case and champagne-colored knobs and ring pulls. The Claro finish is a casual clear Oak color that reveals the tactile grain pattern for a reclaimed look. Featuring 2 locking file drawers with pendaflex filing system with locks on the front of the drawers. Drawers have metal ball bearing full extension slides.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two locking file drawers with pendaflex filing system with locks on the front of the drawersDrawers are on 150lb metal ball bearing full extension slidesFinish: Claro, a distressed medium clear oak finishHardware: Champagne Colored PullsDistressed Finishe | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 70 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 25.50 |
| Carton Weight | 151.00 |
| Carton Width | 37.50 |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 26.25W x 17.375D x 9.125H |
| Drawer Handle Finish | Champagne |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 31.00 |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Cathedral Oak Veneers |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 34.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 130 |
| Image Role Data | {“5981_10466_80_room”:[“Room Image 1″],”5981_10458_445_466_80_room”:[“Room Image 2″],”5981_10563_464_467_466_80_room”:[“Room Image 3″],”5981_10466_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle” |
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 34 × 31 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sutter & Work Your Way |
Complete The Look
Sutter Executive Desk
Sutter Computer Credenza
Sutter Bookcase
Sutter Junior Executive Desk
Sutter Writing Desk
Items We Think You Will Love..
Documents Lateral File
Magnolia Manor Mobile File
Sonnet Lateral File
Commerce & Market Lateral File
Burnham Lateral File
Elon Two-Door Cabinet
Tynecastle Lateral File
House Blend Lateral File
Leesburg Lateral File
Magnolia Manor Jr Executive Credenza Base
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sutter Lateral File
"*" indicates required fields