Telluride Lateral File
Lateral file cabinet with carved scroll accents in a black finish over cherry veneers. Two locking file drawers with Pendaflex letter/legal system on steel ball‑bearing slides and an anti‑tilt mechanism.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A stylish work-from-home storage solution, the Telluride Lateral File has a hunt country flair and pedigree design details like carved scroll motif accents on the front and a black paint finish with reddish brown rub-through. Crafted of Cherry Veneers, the piece has two file drawers with Pendaflex letter/legal file system on steel ball-bearing slides. Two locks and an anti-tilt mechanism.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 34.00 |
| Carton Length | 25.00 |
| Carton Weight | 149.91 |
| Carton Width | 40.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 25.875W x 17.5D x 8.75H |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 38.50 |
| Wood Distressing Type | Rock, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 127.87 |
| Image Role Data | {“370_10_466”:[“Room Image 1″],”HF37010463RS_4_09”:[“Room Image 2″],”370_10_466_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”370_10_466_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”370_1 |
| Weight | 127.87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.25 × 38.5 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Telluride |
Complete The Look
Telluride Bunching Bookcase (withdoors)
Telluride Tilt Swivel Chair
Telluride Computer Credenza
Telluride 66” Writing Desk
Telluride 76” Executive Desk withWood Panels
Telluride Bookcase Base
Telluride 76” Executive Desk withleather Panels
Telluride Bookcase Hutch
Items We Think You Will Love..
Magnolia Manor Jr Executive Credenza Base
Commerce & Market Lateral File
Leesburg Lateral File
Curata Mobile File
Sonnet Lateral File
Elon Desk Pedestal
Sutter Lateral File
Bristowe Lateral File
Magnolia Manor Credenza
Magnolia Manor Jr Executive Credenza Top
Magnolia Manor Jr Executive Media Lateral File
Archivist Lateral File
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Telluride Lateral File
"*" indicates required fields